недела, 31. мај 2020. Вести денес: 82
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

Ердоган во посета на Русија

Ердоган во посета на Русија

Претседателот на Турција Реџеп Тајип Ердоган денеска отпатува за Русија, каде ќе учествува на состанок на Советот за соработка на високо ниво меѓу Турција и Русија.

Одделот за комуникации при Канцеларијата на претседателот на Турција соопшти дека на денешниот состанок на Советот за соработка на високо ниво, со кој ќе претседаваат лидерите на Турција и Русија, Реџеп Тајип Ердоган и Владимир Путин, ќе учествуваат министри и други официјални лица од двете земји.

Како што јави агенцијата Анадолија, на состанокот ќе се разговара за билатералните односи меѓу Турција и Русија, како и за регионалните и глобалните теми. Се очекува на состанокот да бидат потпишани и повеќе билатерални договори.

Во рамките на состанокот на Советот за соработка на високо ниво, Ердоган и Путин ќе се состанат и со претставници од бизнис-секторот на двете земји.

Коронавирус