среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 0
home Вести

Ердоган во ненајавена посета на Тунис

Ердоган во ненајавена посета на Тунис

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган допатува во ненајавена посета на Тунис, каде што со својот туниски колега Каис Саид разговараше за можноста за прекин на огнот во Либија, која се граничи со земјата00000.

Ердоган изјави оти верува дека Тунис може конструктивно да придонесе за воспоставување стабилност во земјата.

Посетата на Ердоган се случува во момент кога Турција настојува да постигне договор со медитеранските држави и покрај спорот кој Анкара го има со Грција околу користењето ресурси на дното на морето во близина на Кипар.

Минатиот месец Турција потпиша поморски договор со либиската Влада, по што Атина реагираше дека со тоа се прекршува меѓународното право.

Коронавирус