петок, 19. јули 2019. Вести денес: 12
home Вести

Ердоган: Турција нема да биде пасивна ако светот не реагира на убивањето цивили во Сирија

Ердоган: Турција нема да биде пасивна ако светот не реагира на убивањето цивили во Сирија

Турција нема да биде пасивна ако светот не реагира на убивањето цивили во Сирија, нагласи турскиот претсеател Реџеп Тајип Ердоган.

– Ако светот замижи за убивањето десетици илјади цивили за да напредуваат интересите на режимот. Нема да гледаме од страна ниту ќе учествуваме во таква игра, објави Ердоган.

Тој се обрати преку Твитер по состанокот со лидерите на Русија и Иран во Техеран. Ердоганд додаде дека сите методи кои не земаат предвид животи на цивили „ќе бидат добри за терористите“.

МИА