вторник, 7. јули 2020. Вести денес: 177
МЕГА БОМБА

Нова аудио бомба: Се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да не работи ништо

home Вести

Ердоган со закани: Ќе ја затвориме базата Инџирлик ако САД воведат санкции

Ердоган со закани: Ќе ја затвориме базата Инџирлик ако САД воведат санкции

Турција би можела да ја затвори воената база  Инџирлик, во која има американски нуклеарни боеви глави, како одговор на заканите на САД за воведување санкции за Анкара и неодамна донесената резолуција на американскиот Сенат, со која ерменскиот масакр пред еден век беше прогласен за геноцид. Тоа го најави турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган.

– Треба да преземеме таков чекор … Доколку е потребно, заедно со нашите делегации, ќе ја затвориме базата Инџирлик, изјави Ердоган за телевизијата Хабер.

Тој додаде дека Турција, исто така, може да ја затвори радарската база Куреџик доколку е потребно.

-Ако ни се закануваат со  примена на тие санкции, секако дека ќе одговориме, нагласи турскиот претседател.

На 12 декември американскиот Сенат усвои резолуција со која се признава масакрот врз Ерменците извршени од отоманските Турци пред еден век како геноцид.

Парламентарни избори 2020