понеделник, 6. јули 2020. Вести денес: 183
МЕГА БОМБА

Нова аудио бомба: Се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да не работи ништо

home Вести

Ердоган со поддршка за Мадуро

Ердоган со поддршка за Мадуро

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган му се јавил на својот колега од Венецуела, Николас Мадуро, и му понудил своја поддршка откако венецуелскиот опозициски лидер Хуан Гуаидо се самопрогласи за шеф на државата.

„Нашиот претседател имаше телефонски разговор и му изрази поддршка од Турција на венецуелскиот претседател Николас Мадуро и нагласи: Брате Мадуро! Држи се, ние сме со тебе!“, напиша Ибрахим Калан на Твитер.

Хуан Гуаидо, шеф на Парламентот на Венецуела вчера се самопрогласи за претседател на државата и доби поддршка од Вашингтон и голем број јужноамерикански држави. Тоа го натера социјалистот Мадуро да прекине дипломатски односи со САД.

Парламентарни избори 2020