четврток, 16. јули 2020. Вести денес: 138
home Вести

Ердоган: Само Турција може да воспостави безбедносна зона во Сирија

Ердоган: Само Турција може да воспостави безбедносна зона во Сирија

Само Турција може да воспостави безбедносна зона долж нејзината граница во Сирија, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во обраќање пред свои приврзаници во градот Ерзурум.

Ердоган нагласи дека очекува таа безбедносна зона да биде воспотавена во рок од неколку месеци, но истакна дека не доаѓа превид нејзино формирање од страна на меѓународната коалиција, предводена од САД.

Турскиот претседател посочи дека согласно договорот случен меѓу Анкара и Дамаск во 1998 година, Турција смее да испрати свои војници на територијата на Сирија, доколку се соочува со закани.

Парламентарни избори 2020