четврток, 21. јануари 2021. Вести денес: 94
home Вести

Ердоган наредил напад врз Ирак, турски авиони се кренаа во воздух, армијата на готовс

Ердоган наредил напад врз Ирак, турски авиони се кренаа во воздух, армијата на готовс

Турски борбени авиони бомбардираа цели во северен Ирак, соопшти Министерството за одбрана во Анкара.

Во воздушните напади се уништени бази и складишта што ги користеле борци на Курдската работничка партија ПКК во регионот на Хакурк.

Конфликтот со Курдите трае повеќе од 30 години и во него досега загинаа околу 40.000 луѓе, вклучувајќи и жени и деца.

Според Анкара, ПКК е терористичка организација. Таа е вклучена и на листите на терористички организации во САД и повеќе земји членки на ЕУ.

Коронавирус