петок, 23. октомври 2020. Вести денес: 78
home Вести

Ердоган: Минската група заглавена во наоѓање решение за конфликтот во Нагорно-Карабах

Ердоган: Минската група заглавена во наоѓање решение за конфликтот во Нагорно-Карабах

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека Минската група е заглавена во наоѓање решение за конфликтот во регионот Нагорно Карабах и повтори дека регионот треба да се врати на Азербејџан.

Зборувајќи пред членовите на неговата владејачка Партија за правда и развој, тој исто така рече дека Турција не испратила борци од Сирија во регионот.

– Турција целосно ги поддржува своите сојузници од Азербејџан, рече Ердоган.

Коронавирус