понеделник, 6. декември 2021. Вести денес: 87
home Вести

Ердоган: Грчките сили се како нацисти кон мигрантите

Ердоган: Грчките сили се како нацисти кон мигрантите

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ги обвини денеска грчките безбедносни служби дека се однесуваат како нацисти, бидејќи употребуваат сила врз мигрантите кои се обидуваат да ја преминат границата од Турција во ЕУ.

Десетици илјади луѓе се обидуваат да пристигнат во Грција, откако Турција на 28 февруари соопшти дека веќе нема да ги задржува мигрантите на своја територија, во рамки на Договорот со Брисел од 2016 година што подразбира европска помош за бегалците.

Грчките безбедносни сили употребија солзавец и водени топови да ги спречат мигрантите. Атина ги отфрли молбите за добивање азил на еден месец и соопшти дека спречила повеќе од 42.000 илегални мигранти да влезат во Унијата во текот на последните две недели.

Во турскиот Парламент Ердоган покажа снимки пред пратениците на својата Партија на правда и развој (АКП) од случувањата на грчката граница.

Коронавирус