понеделник, 21. јуни 2021. Вести денес: 23
home Вести

Ердоган ги нарече „терористи“ студентите што протестираат

Ердоган ги нарече „терористи“ студентите што протестираат

Претседателот Таип Ердоган во средата рече дека неговата влада нема да дозволи едномесечните демонстрации на турски универзитет да прераснат во антивладини протести слични на оние во 2013 година, нарекувајќи ги демонстрантите „терористи“.

Наспроти владината забрана за демонстрации, студенти и наставници на универзитетот Богазичи во Истанбул протестираа против назначувањето на Ердоган за ректор на Мелих Булу, професор и поранешен политички кандидат.

Тие велат дека процесот бил недемократски и сакаат тој да си даде оставка, предизвикувајќи дебата на целата територија. Повеќе од 250 лица беа приведени оваа недела во Истанбул и уште 69 други во Анкара.

Немирите ги одбележаа најголемите демонстрации од 2013 година кога стотици илјади луѓе маршираа против владините планови за изградба на реплики на османлиските касарни во паркот Гези во Истанбул.

„Оваа земја нема да биде управувана од терористи. Ќе сториме сѐ што е потребно за да се спречи ова“, им рече Ердоган на членовите на неговата владејачка АК партија. Тој рече дека младите демонстранти ги немаат „националните и духовните вредности“ на Турција и се членови на терористички групи.

„Дали сте студенти или терористи кои се обидуваат да извршат рација во ректорската соба?“ Рече Ердоган. „Оваа земја нема повторно да го живее настанот Гези во Таксим, нема да го дозволи тоа. Ние не сме со терористите и нема да бидеме“.

Булу претходно изјави дека нема да се повлече од функцијата и покрај растечките повици. „Никогаш не размислувам за оставка“, ја цитираа турските медиуми изјавата за новинарите.

Лидерот на најголемата опозициска партија, Кемал Киличдароглу, побара оставка од Булу. Градоначалникот на Анкара, Мансур Јаваш, преку отворено писмо го повика Булу да ја „жртвува“ својата позиција наместо „академскиот мир, младите и нашата иднина“.

Булу, кој своевремено аплицираше во партијата АК за кандидат во парламентот, му рече на радиодифузерот Хабертурк „кризата ќе биде целосно завршена во рок од шест месеци“.

Во вторникот, академците повторно се собраа во кампусот Богазичи со грб свртен кон ректорската зграда во знак на протест и извикуваа „Мелих Булу да си даде оставка“, носејќи натписи „159“, бројот на приведените во понеделникот.

Студентите споделија слики на социјалните мрежи на сликата прикажана на универзитетот што ги меша ЛГБТ симболите и најсветото место на исламот, храмот Ќаба во Мека. Сликата ја осуди министерот за внатрешни работи Сулејман Сојлу.

Ердоган рече „нема такво нешто“ како ЛГБТ. „Оваа земја е национална и духовна и ќе продолжи да оди во иднината како таква“, рече тој.

Фуркан Дограмаџи, 23, дипломиран на Богазичи минатата година, рече дека е започната „кампања за линч“ против ЛГБТ заедницата за да се спречи реалната цел на протестот. Одговорот на владата имаше за цел „да нѐ раздели и да стави крај на ова движење“, рече тој.

ЕУРО 2020

Македонија