недела, 5. јули 2020. Вести денес: 78
МЕГА БОМБА

Нова аудио бомба: Се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да не работи ништо

home Вести

Ердоган: Ембаргото на продажба на оружје нема да ја запре турската офанзива

Ердоган: Ембаргото на продажба на оружје нема да ја запре турската офанзива

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека ембаргото на оружје за Турција нема да биде доволно за да се стави крај на офанзивата во Сирија.

– Уште откако ја започнавме операцијата, се соочивме со закана од економски санкции или ембарго за оружје. Оние кои мислат дека ќе нè принудат да се откажеме, не се во право, рече Ердоган.

Турција во средата започна воена офанзива против курдските сили во североисточна Сирија затоа што ги смета за терористи.

Берлин и Париз вчера објавија дека прекинуваат со испораката на оружје за Турција, особено она оружје што може да се користи во офанзивата во Сирија.

Парламентарни избори 2020