понеделник, 30. јануари 2023. Вести денес: 153
home Вести

Ердоган бара од Турците да прават повеќе деца

Ердоган бара од Турците да прават повеќе деца

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган побара зголемување на населението во Северен Кипар.

Ердоган на средбата во Анкара со премиерот на севернокипарскиот премиер Туфан Ерхјурман и неговиот заменик Кудрет Јозерсај, апелирал за зголемување на наталитетот кај кипарските Турци со цел да се изедначи економијата на Северен Кипар со економијата на кипарските Грци.

– Обезбедувањето баланс со југот (Кипар) ќе биде од корист на кипарските Турци, посочи Ердоган.

Тој упати порака и до кипарските Грци, наведувајќи оти треба да го почекаат решението за етнички поделениот остров или да ги вклучат кипарските Турци во своите енергетски планови.