четврток, 15. април 2021. Вести денес: 0
home Вести

Ердоган: 400.000 Сиријци од Идлиб се движат кон Турција

Ердоган: 400.000 Сиријци од Идлиб се движат кон Турција
epa06847711 Syrian refugees, who had been residing in Lebanon, cross the Syrian-Lebanese borders into Syria, 28 June 2018. According to media reports, Lebanon hosts 1,011,366 Syrian refugees registered with UNHCR, Including 80 thousand refugees living in seven camps in the city of Arsal. 472 person who have permission from the Syrian authority left to return home on 28 June 2018. EPA-EFE/YOUSSEF BADAWI

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган на денешната прес-конференција со германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека околу 400.000 луѓе од северозападната сириска провинција Идлиб се движат кон турската граница поради обновените напади од сириските владини сили.

Турски хуманитарни групи почнаа со изградба на повеќе од 10.000 куќи во Идлиб за да го засолнат растечкиот број лица раселени од борбите, додека Турција се обидува да спречи нов бран мигранти преку нејзината граница.

Ердоган рече дека Меркел му нагласила оти Германија може да обезбеди одредена поддршка за тие планови.

Коронавирус