четврток, 24. јуни 2021. Вести денес: 93
home Вести

„Ербас“ со загуби од речиси половина милијарда евра во првото тримесечје

„Ербас“ со загуби од речиси половина милијарда евра во првото тримесечје

„Ербас“, европски производител на авиони, објави денеска нето загуба од 481 милиони евра и нагласи дека многу брзо се идентификувале последиците од епидемијата на коронавирус на својата сметка.

Една година порано, Групацијата имаше нето добивка од 40 милиони евра.

Приходот на „Ербас“ за првите три месеци од 2020 година се намали за 15,2 отсто на 10,6 милијарди евра, како одраз на тешкото опкружување што влијае на пазарот на цивилното воздухопловство, се вели во соопштението на „Ербас“.

За време на тој периодот поради пандемијата, европскиот производител на авиони испорача 40 машини помалку отколку пред една година.

ЕУРО 2020

Македонија