среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 0
home Вести

„Ербас А-380“ авионите „летаат“ вo пензија

„Ербас А-380“ авионите „летаат“ вo пензија

Kомпанијата „Емирати“ од Дубаи, која го истакна „Ербас А-380“ како основа на својата светска воздушна мрежа, почна да расклопува еден од тие четиримоторни џинови, бидејќи ќе следи замена со помали и потенки модели.

Најавата за демонтирање на авионот доаѓа само неколку седмици пред „Емирати“ да го приземји својот последен „А-380“, со што завршува ерата на овие патнички авиони. Компанијата ќе зачува моторите, опремата за слетување и компоненти за контрола на летови од 13-годишниот авион што првпат полета од Дубаи до Њујорк во август 2008 година, се вели во соопштението.

Другите делови ќе бидат претворени во мебел, сувенири и други предмети за продажба, па дел од приходите ќе бидат наменети за добротворни цели.

– Тоа е елегантно и соодветно решение за пензионирање на овој легендарен и главен авион на нашата флота, рече претседателот на „Емирати“, Тим Кларк.

Без голем секундарен пазар, Емирати немаше друг избор освен да го расклопи најголемиот комерцијален патнички авион во светот во кабриолет делови.

Во 2019 година, по 12 години, Ербас го прекина производството на „А-380“ бидејќи не можеше да обезбеди доволен број нарачки. Падот на тој модел на Ербас дојде пред пандемијата на Ковид-19, која ја доведе воздухопловната индустрија во најлошата криза досега.

„А-380“ ќе продолжи да игра клучна улога, со тоа што ќе има нова премиум економска класа.

Коронавирус