петок, 24. јуни 2022. Вести денес: 0
home Вести

Епл се закани дека ќе ја отстрани социјалната мрежа „Парлер“ од својата APP Store

Епл се закани дека ќе ја отстрани социјалната мрежа „Парлер“ од својата APP Store

Епл се закани дека ќе ја отстрани социјалната мрежа „Парлер“ од својата APP Store доколку наскоро не ја промени својата политика за ублажување на содржината.

Парлер е социјална мрежа на која многумина кои го поддржуваат американскиот претседател Доналд Трамп се префрлија откако нивните профили на други социјални мрежи, како што е Твитер, беа суспендирани како дел од политиките за ублажување на содржината, изјави извршниот директор на Парлер, Џон Матце.

Во писмо испратено до Парлер од страна на тимот за преглед на Apple App Store се наведуваат примери во кои социјалната мрежа била искористена за планирање на заминувањето на демонстрантите кон Вашингтон со оружје по упадот во зградата на американскиот Конгрес.

„Исто така, се чини дека мрежата Парлер продолжува да се користи за планирање и организирање на понатамошни незаконски и опасни активности. Социјалните мрежи не смеат да се користат за координирање на бунт, насилство…”, пишува Епл во писмото до Парлер.

Коронавирус