сабота, 25. јуни 2022. Вести денес: 71
home Вести

ЕП го покани Бајден на пленарна сесија во Стразбур

ЕП го покани Бајден на пленарна сесија во Стразбур

Европратениците со задоволство би сакале да го видат новоизбраниот американски претседател Џо Бајден на пленарната седница на Европскиот парламент во Стразбур. Ова денеска го соопшти Манфред Вебер, лидер на Европската народна партија – ЕПП, водечката партија во ЕП.

– Би било добро ако Џозеф Бајден зборува пред Европскиот парламент, веројатно на пленарна сесија во Стразбур, рече тој.

Претходно, Бајден беше поканет во Брисел од лидерите на Европскиот совет и Европската комисија, како и од генералниот секретар на НАТО.

Коронавирус