вторник, 9. март 2021. Вести денес: 5
home Вести

Ентони Блинкен предложен за државен секретар на САД

Ентони Блинкен предложен за државен секретар на САД

Одделението на американскиот Сенат за надворешни работи ја одобри номинацијата на Ентони Блинкен, кого новоизбраниот претседател Џо Бајден го предложи за државен секретар.

Како што пренесуваат странските агенции, Одделението гласаше 15:3 за номинацијата, со што е отворен патот Блинкен да биде изгласан во Сенатот оваа недела и официјално како нов државен секретар.

Пред него, на позицијата државен секретар на САД беше Мајк Помпео од редовите на Републиканците.

Коронавирус