сабота, 28. ноември 2020. Вести денес: 62
home Вести

Емотивна сцена во време на коронакризата: Болниот татко го донеле до болничкиот прозорец за да ја гледа венчавката на синот (ВИДЕО)

Емотивна сцена во време на коронакризата: Болниот татко го донеле до болничкиот прозорец за да ја гледа венчавката на синот (ВИДЕО)

Израелец кој е во болница поради КОВИД-19, имаше можност да ја гледа венчавката на неговиот син од прозорецот на болничката соба.

Бидејќи неговата состојба била многу тешка, тие го турнале неговиот кревет до прозорецот украсен со балони, од каде што ја следел церемонијата со свечена капа на ултраортодоксните Евреи и маска со кислород.

Во медицинскиот центар Хадас во Ерусалим, еден пар од Арад, на југот на Израел, бил опкружен со неколку гости и фотографи со заштитни маски и други мерки во согласност со упатствата на Министерството за здравство.

Оваа мала, тивка церемонија беше целосно спротивна на масовните прослави организирани од некои ултра-православни Евреи, отворено спротивставувајќи се на анти-епидемиски мерки.

Во Израел, бројот на новоинфицирани се намали бидејќи се воведени ограничувања, вклучително и забрана за собирање над 20 лица надвор и над десет лица внатре. За време на пандемијата во Израел, повеќе од 303 000 лица биле заразени, а повеќе од 2.200 луѓе починале од КОВИД-19.

Коронавирус