петок, 22. октомври 2021. Вести денес: 44
home Вести

Елисејската палата демантира дека Макрон планира да поднесе оставка

Елисејската палата демантира дека Макрон планира да поднесе оставка

Елисејската палата демантираше тврдења на медиуми дека францускиот претседател Емануел Макрон планира да поднесе оставка со цел да распише предвремени избори, што тој, наводно, ги предложил на видео конференција со донаторите на неговата партија.

„Претседателот никогаш не учествуваше на видео конференција со донатори и никогаш не спомена можна оставка. Информациите објавени од „Фигаро“ се лажни“, изјави официјален претставник на Елисејската палата.

Осврнувајќи се на зборовите на еден учесник, Фигаро тврдеше дека Макрон им кажал на мала група донатори во Лондон пред две седмици дека размислува за оставка и свикување предвремени претседателски избори како начин за „ресетирање на неговото претседателствување“ по кризата со коронавирусот, што суспендираше некои основни делови од својата политичка програма.

Сепак, според Политико, негирањето од кабинетот на Макрон не е директно.

Претходно истиот ден, истиот службеник не ги негираше обвинувањата, туку едноставно одби да ги потврди. И првиот коментар на Елисејската палата за Фигаро беше нејасен.

„Ние не отфрламе ништо во принцип. Претпоставката за оставка никогаш не беше на дневен ред, ниту беше спомената на ниту еден состанок во Елисејската палата“, цитираше Фигаро изјава на официјален претставник.

Локални избори 2021