среда, 12. август 2020. Вести денес: 179
home Вести

Елисејска палата: Франција за неколку часа ќе добие нов премиер

Елисејска палата: Франција за неколку часа ќе добие нов премиер

Франција за неколку часа ќе добие нов премиер, соопшти Елисејската палата.

Францускиот премиер Едуард Филип денеска поднесе оставка на функцијата што ја извршуваше од 2017 година, а откако претседателпт Емануел Макрон најави дека му треба нова екипа за новиот пат по кој сака Франција да ја поведе.

Коронавирус