четврток, 29. октомври 2020. Вести денес: 139
Во живо

Народот против загадувањето на воздухот, протести организирани од ВМРО-ДПМНЕ во 19 часот

home Вести

Екстремистите од Газа испукаа ракета кон Израел

Екстремистите од Газа испукаа ракета кон Израел

Палестинските екстремисти во Појасот Газа рано утрово испукаа ракета кон јужен Израел, а израелските авиони одговорија со воздушни напади на територијата управувана од Хамас.

Израелската војска соопшти дека противвоздушната одбрана пресретнала ракета истрелана кон градот Сдерот, пренесува АП.

Два часа подоцна, последователните воздушни напади ги погодија седиштата на екстремистите во градот Газа. Израелската војска издаде соопштение во кое се вели дека целта е локација за производство на оружје за Хамас.

Ниту една палестинска група не ја презеде одговорноста за ракетирањето.

Израел обично ја обвинува екстремистичката група Хамас за сите напади со потекло од Газа, пренесува агенцијата.

Коронавирус