четврток, 20. јануари 2022. Вести денес: 0
home Вести

Екстремисти планирале политички убиства во цела Германија

Екстремисти планирале политички убиства во цела Германија

Екстремистичката група „Nordkreuz” – „Северен крст” планирала серија политички убиства во цела Германија, објави медиумската група Redaktionsnetzwerk Deutschland (РНД).

Организацијата базирана во Мекленбург-Западна Померанија, составила список со 25 илјади потенцијални жртви – политичари кои ги сметале за свои противници.

Федералното обвинителство смета дека екстремистите собирале податоци не само за политичари од таа провинција туку и за политичари од други места.

Меѓу август 2017 и април 2018 година властите заплениле документи во кои се најдени имиња и адреси на речиси 25 илјади опоненти на организацијата во цела Германија.

Според медиумската група, членовите на Северен крст собирале податоци за политичари со позитивен однос кон бегалците.

При распити во полиција, еден од приведените признал за планови за убиства на политички противници. Основачот на организацијата Марко Г. кој е во привор од минатиот месец е поранешен припадник на специјалната полиција. Тој и уште три други лица украле муниција од депоа на полицијата. (МИА)

Коронавирус