среда, 17. јули 2019. Вести денес: 125
home Вести

Експлозија во германска рафинерија, најмалку осум лица повредени, скоро 2.000 евакуирани

Експлозија во германска рафинерија, најмалку осум лица повредени, скоро 2.000 евакуирани

При експлозијата во рафинеријата во германскиот град Инглоштат повредени се најмалку осум лица.

По експлозијата избивна голем пожар поради што се евакуирани 1.800 луѓе.

Властите препорачаа во круг од 20 километри да не се отвораат прозорците поради густиот чад.

Огнот го гаснат околу 200 пожарникари.

(Миа)