понеделник, 17. февруари 2020. Вести денес: 133
Во живо

Прес-конференција на Александар Николоски

home Вести

Експлозија во даночната служба во Копенхаген

Експлозија во даночната служба во Копенхаген

Данската полиција ги истражува причините за експлозијата што доцна синоќа ги искрши прозорците и предизвика штети врз фасадата на зградата на даночната служба во Копенхаген, јави ДПА.

Експлозијата е напад, но се уште е рано да се каже кој е одговорен, соопшти денеска полицијата

„Тоа е загрижувачко и целосно неприфатливо дејствие“, изјави данскиот министер за даноци, Мортен Бедсков, на Твитер.

То додаде дека зградата претрпела сериозни оштетувања.

Во моментот на експлозијата во неа имало две лица, но и двајцата останале неповредени, соопшти полицијата за локална телевизија.