четврток, 17. јуни 2021. Вести денес: 40
home Вести

ЕКСПЛОЗИЈА ВО АВСТРИЈА: Пожарникарите трагаат по евентуални жртви, има повредени

ЕКСПЛОЗИЈА ВО АВСТРИЈА: Пожарникарите трагаат по евентуални жртви, има повредени
photo: Schmid Mario

Утрово во местото Лангенцерсдорф во Долна Австрија, се случила силна експлозија во станбена зграда.

Пожарникарите засега нашле само четири жртви, од кои едена жртва е со потешка повреда. Се трага по евентуални жртви, а се уште не е познато колку луѓе има во зградата.

„Heute“ пренесува дека експлозијата се случило на највисокиот кат од зградата, а третиот и четвртиот кат биле мнногу оштетени.

Има и оштетени автомобили кои што биле во близина на местото на експлозијата.

ЕУРО 2020

Македонија