четврток, 28. октомври 2021. Вести денес: 146
home Вести

Експлозија и пожар на траект во Балтичкото море: Повеќе од 300 луѓе останаа заробени

Експлозија и пожар на траект во Балтичкото море: Повеќе од 300 луѓе останаа заробени

Повеќе од 300 луѓе се заробени на траект кој се запали на Балтичкото море по експлозија.

Несреќата се случила во близина на Калининград.

Литванските и руски служби за спасување се веќе на лице место.

Во прашање е Реџина Сивејс траект со 355 патници, кој плови од германскиот град Кил до литванскиот град Клаипеда. Експлозијата се случила во инженерското одделение, после што дошло до пожар.

Наскоро  се очекуваат повеќе информации.

 

Локални избори 2021