недела, 28. февруари 2021. Вести денес: 91
home Вести

ЕКСПЛОДИРА ЦИСТЕРНА СО ГОРИВО- над 30 загинати и 17 повредени до овој момент, светот не памети ваква трагедија

ЕКСПЛОДИРА ЦИСТЕРНА СО ГОРИВО- над 30 загинати и 17 повредени до овој момент, светот не памети ваква трагедија

Најмалку 30 лица загинаа, а 17 се повредени при експлозија на камион-цистерна за гориво, кој превезувал бензин во нигерискиот град Агбор.

Според очевидец, експлозијата била предизвикана од истекување во цревото за дозирање. Се уште не е позната точната причина за инцидентот.

По експлозијата избувнал пожар, при што се оштетени повеќе од 30 куќи во близина на бензиската станица. Исто така, целосно е уништена и плантажа со палми.

Настраданите се здобиле со сериозни изгореници и биле пренесени в болница.

Коронавирус