четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 113
home Вести

Еколошка катастрофа: 80 делфини угинаа за помалку од еден месец, причината непозната

Резултатите од лабараториските анализи се очекуваат до крајот на јануари.
Еколошка катастрофа: 80 делфини угинаа за помалку од еден месец, причината непозната

Бразилските еколози пробуваат да ја најдат причината за смртта на сите 80 сиви делфини во Сепатиба заливот во последниот еден месец.

Во соопштението на Институтот „Сив делфин“ се наведува дека делфините угинале во последните 17 дена во заливот, кој се наоѓа на околу 70 километри од Рио де Жанеиро, пренесува АП.

Институтот извадил тела од пет мртви делфини од заливот, но засега причината за смртта е непозната.

Резултатите од лабараториските анализи се очекуваат до крајот на јануари.

Коронавирус