четврток, 22. октомври 2020. Вести денес: 141
home Вести

Екипажите на КЛМ штрајкуваат на аеродромот во Амстердам

Екипажите на КЛМ штрајкуваат на аеродромот во Амстердам

Холандскиот авиопревозник КЛМ, што е филијала на француската компанија „Ер Франс“, утринава ги откажа летовите од амстердамскиот аеродром заради штрајк на екипажите.

Ова е втор штрајк неделава на летачкиот персонал до кој доаѓа заради спор со компанијата околу работните договори, пренесуваат американските медиуми.

„Штрајкот во траење од 5,30 до 8 часот веројатно ќе доведе до измени во редот на летање“, се наведува во соопштението на КЛМ.

Коронавирус