недела, 20. јуни 2021. Вести денес: 0
home Вести

ЕК одлучи: Нема да нарачува вакцини од АстраЗенека по јуни

ЕК одлучи: Нема да нарачува вакцини од АстраЗенека по јуни

Европскиот комесар за единствен пазар Тиери Бретон денеска изјави дека Европската комисија не ги обновила нарачките за вакцини од „АстраЗенека“ по јуни.

Европската комисија минатиот месец поднесе тужба против „АстраЗенека“ за непочитување на одредбите од договорот за испорака на вакцини против коронавирус.

Британско-шведската фармацевтска компанија е критикувана затоа што нема „сигурен“ план за овозможување навремено доставување на вакцините.

ЕУРО 2020

Македонија