сабота, 16. октомври 2021. Вести денес: 100
home Вести

ЕК му порача на Ердоган да ги тргне мигрантите од грчката граница

ЕК му порача на Ердоган да ги тргне мигрантите од грчката граница

Претседателката на  Европската комисија, Урсула фон дер Лејен пред почетокот на денешните разговори со претседателот Реџеп Таип Ердоган во Брисел изјави дека Турција мора да ги одалечи бегалците и мигрантите од грчката граница, јавија британските медиуми.

-Доколку се најде решение за оваа ситуација ќе биде олеснување за притисокот што сега е врз границата, рече Фон дер Лејен на прес-конференција во понеделникот.

Таа рече дека е потребно веднаш да се обезбеди правото на азил, поддршка и за Турција и за Грција, како и придвижување на луѓето – особено малолетни лица, заробени на грчките острови, кон континентална Европа.

Коронавирус