четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 109
home Вести

ЕК им оддаде почит на новинарите кои загинаа во нападот во Стразбур

ЕК им оддаде почит на новинарите кои загинаа во нападот во Стразбур

Европската комисија денеска повика на едноминутно молчење во спомен на двајцата новинари кои загинаа во нападот во Стразбур минатата недела.

Меѓу петте жртви беа и италијанскиот дописник на ЕУ Антонио Мегалици (28) и полскиот новинар Барт Орен-Неджелски (36).

– За жал, меѓу жртвите има и еден од нашите. Антонио Мегалици работеше за универзитетското радио „Еурофоника“ на програма, поддржана од ЕУ и се наоѓаше во Стразбур за да ја покрие седницата на Европскиот парламент, соопшти портпаролот на Комисијата.

Од името на меѓународното здружение на новинарите АПИ/ИПА во прес салата на ЕК беше прочитана изјава во која се истакнува дека двајцата загинати работеле со страст, за да ја објаснат една од најсложените работи – ЕУ. Во изјавата се додава дека Антонио и Барто сакале да го прават тоа до крајот на својот живот.

МИА

Коронавирус