четврток, 2. февруари 2023. Вести денес: 78
home Вести

Египет ја укинува четиригодишната вонредна состојба

Египет ја укинува четиригодишната вонредна состојба

Египетскиот претседател Абдел Фатах ал-Сиси изјави дека ја укинува вонредната состојба во земјата што беше воведена пред четири години, по нападите врз коптските цркви.

„Благодарение на нашите големи и лојални луѓе, Египет стана оаза на безбедноста и стабилноста во регионот. Затоа одлучив да не ја продолжувам вонредната состојба низ целата земја“, објави Сиси на својата официјална страница на Фејсбук.

Вонредна состојба беше воведена низ цел Египет во април 2017 година по крвавите напади врз коптските цркви, главното христијанско малцинство на Блискиот Исток во северните градови Танта и Александрија, за кои одговорноста ја презеде екстремистичката група Исламска држава.

Оттогаш, вонредната состојба постојано се обновуваше без прекин.

Во 2014 година и на Синајскиот полуостров беше воведена вонредна состојба поради исламистичкиот бунт предводен од локален огранок на Исламската држава. Од февруари 2018 година, египетската армија и полиција спроведуваат голема антитерористичка операција во Синај, но и во некои делови од западната пустина, меѓу долината на Нил и границата со Либија. Вонредната состојба значително ги проширува овластувањата на полицијата во однос на апсењата, надзорот и можноста за воведување слобода на движење, а во некои области е воведен и полициски час.