сабота, 18. септември 2021. Вести денес: 38
home Вести

Египет гради бетонски ѕид на границата со Појасот Газа

Египет гради бетонски ѕид на границата со Појасот Газа

Египетските власти почнаа со изградба на бетонски ѕид на границата на Египет со Појасот Газа, палестинска енклава под контрола на Хамас.

Новиот ѕид ќе биде висок неколку метри од египетска страна на 13-километарската граница со Појасот Газа.

Тој ѕид е дополнување на стар ѕид што е понизок и вкопан длабоко во земја, изграден за да се спречи шверц на стоки и оружје преку подземни тунели ископани под границата меѓу египет и Појасот Газа.

Коронавирус