недела, 4. декември 2022. Вести денес: 80
home Вести

Едвај спасила жива глава: Наточила бензин во погрешен отвор- колата експлодирала

Британката Џули Никлин едвај извлекла жива глава откако нејзиниот „Смарт“ експлодирал, како последица на нејзиното ставање на гориво во отворот за вшмукување на воздух, наместо за точење на гориво. Некои луѓе навистина треба да внимаваат, не само да седнат зад воланот.
Едвај спасила жива глава: Наточила бензин во погрешен отвор- колата експлодирала

Имено, во Велика Британија дошло до несекојдневен инцидент, откако еден „SmartTwo“ експлодирал, откако 54 годишната сопственичка ставила бензин во „погрешниот отвор!“.

Да, добро прочитавте, извесната Жули Никлин наместо во отворот наменет за гориво, кој се наоѓа на десната страна на возилото „наточила“ гориво низ дупката од левата страна, која всушност го вшмукува воздухот за мотор, кој се наоѓа позади.

Откако седнала во својот Смарт и го стартувала, дошло до голем оган, а жената е спасена од страна на еден минувач, во моментите пред да возилото експлодира.

Коронавирус