сабота, 27. февруари 2021. Вести денес: 93
home Вести

Едно од 55 лица во Велика Британија има коронавирус

Едно од 55 лица во Велика Британија има коронавирус

Отприлика околу една од 55 лица во Велика Британија е заразена со коронавирус, изјави главниот научен советник на британската влада, Партик Валенс.

Ова негова изјава е даде вчера на заедничката прес-конференција со премиерот Борис Џонсон, откако земјата надмина 100.000 смртни случаи на Ковид-19.

Велика Британија е првата земја во Европа со над 100.000 починати од коронавирус.

Коронавирус