петок, 18. септември 2020. Вести денес: 166
home Вести

Еднo лице загина при пожар во руска електрана на Арктикот

Еднo лице загина при пожар во руска електрана на Арктикот

Во руската електрана Норилск Никел на Арктикот денеска изби пожар поради краток спој.

Огнот зафатил површина од шест метри квадратни и е изгаснат.

Електраната беше во фокусот на светската јавност откако на 29 мај дојде до излевање на 21.000 тони нафта.

Компанијата Норникел, која е еден од сопственивците на термоелектраната, е најголем светски производител на паладиуми и хром. (МИА)

Коронавирус