понеделник, 30. март 2020. Вести денес: 146
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

Едно лице загина при напад на аеродромот во Триполи

Едно лице загина при напад на аеродромот во Триполи

Едно лице загина откако ракети го погодија единствениот аеродром кој функционира во либиската престолнина Триполи, соопшти управата на аеродромот.

Аеродромот Митига го прекина сообраќајот и ги пренасочи сите летови до градот Мисрата, кој се наоѓа 200 километри источно од Триполи.

Аеродромот е погоден повеќе пати откако силите лојални на генералот Халифа Хафтар започнаа офанзива за преземање на главниот град од меѓународно признатата влада, но ретко имало жртви.