вторник, 20. април 2021. Вести денес: 69
Во живо

Протест на угостителите и туристичките агенции

home Вести

Едно лице загина, десетици повредени во силен тајфун во Јапонија

Едно лице загина, десетици повредени во силен тајфун во Јапонија

Едно лице загина, а десетици се повредени кога моќен тајфун утрово го погоди Токио, поради што повеќе од 100 летови беа откажани, а милиони домаќинства останаа без струја. Локалните власти соопштија дека најмалку 30 лица се повредени во префектурите Чиба, Канагава и Шизуока.

Тајфунот Факсаји, кој утрово го погоди крајбрежниот град Чиба, донесе со себе поројни дождови и ветер со јачина од 190 километри на час, соопшти Јапонската метеоролошка агенција.

Невремето потоа се пресели над Токио и го „парализираше сообраќајот“, пренесува Си-Ен-Ен.
Неколку железнички и метро служби ги прекинаа нивните услуги, а летовите откажани додека тајфунот минуваше преку Чиба, северно предградие на јапонската престолнина.

Владиниот портпарол Јошихида Суга изјави дека добил информација дека едно лице загинало и дека дрвјата и предметите што ги носи ветрот предизвикале голема материјална штета. Тој додаде дека се пријавени околу 900.000 случаи на прекини на електрична енергија.

Коронавирус