четврток, 9. февруари 2023. Вести денес: 8
АКТУЕЛНО

Огромен број човечки жртви во земјотресот, Турција поместена за три метри

home Вести

Една жртва и многу поплавени куќи по дождовите во североисточна Романија

Една жртва и многу поплавени куќи по дождовите во североисточна Романија

Една жена загина, а стотици куќи и стопански објекти се поплавени, по силните дождови што ја зафатија североисточна Романија.

Спасувачките екипи морале да испумпуваат вода од голем број куќи, а некои места морале да бидат евакуирани.

Жртвата е 71-годишна старица која била однесена од надојдената вода.

Граѓаните се предупредуваат да не се приближуваат до речните брегови и да не се обидуваат да преминат преку реките и потоците.