вторник, 26. октомври 2021. Вести денес: 183
Во живо

Вонредна пресконференција на ВМРО-ДПМНЕ: Објава на нови шокантни детали од злоупотребата на институциите со цел притисок врз граѓаните да гласаат за СДСМ

home Вести

Една жена загина, а 227 се повредени на протестите во Париз

Една жена загина, а 227 се повредени на протестите во Париз

Една жена (50) загина, а најмалку 227 се повредени, од кои шестмина се во тешка состојба, на синоќешните протести во Франција, организирани против високите цени на горивата, соопшти француското Министерство за внатрешни работи.

Посочи дека на протестите учествувале 283.000 лица. Приведени се 117 лица.

Некои од демонстрантите се обиделе да стигнат до резиденцијата на францускиот претседател Еманеул Макрон, но полицијата интервенирала, употребувајќи солзавец.

Локални избори 2021