понеделник, 1. јуни 2020. Вести денес: 4
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

Една снимка им ги спаси животите: Голема ајкула тргна кон пливачите, погледнете како извлекоа жива глава (ВИДЕО)

Една снимка им ги спаси животите: Голема ајкула тргна кон пливачите, погледнете како извлекоа жива глава (ВИДЕО)

Дронот кој го снимал морето кај плажата Бонди во близина на Сиднеј, снимил морско куче во близина на сурферите кои биле во морето.

Морското куче било во лов на риби, недалеку од самата плажа, а станува збор за голема бела ајкула.

„Таа како катапултирана излета од дното и се насочи кон големата туна“ – изјавил Џејсон Игулден, кој сè снимил со дрон.

Штом ајкулата почнала да се приближува до пливачите, тој ги повикал спасувачите кои ги евакуирале капачите од водата. Сè поминало во најдобар ред и никој не бил повреден.

Игулден тврди дека благодарение на снимките со дрон, во последните неколку години спасил повеќе човечки животи.

Коронавирус