петок, 20. мај 2022. Вести денес: 0
home Вести

Единаесетгодишно момче почина како последица на коронавирусот

Единаесетгодишно момче почина како последица на коронавирусот

Единаесетгодишно момче почина утринава на загрепската инфективна клиника „Д-р Фран Михаљевиќ“ како последица на вирусот коронавирус, пишува загрепскиот портал Индекс.

Информацијата за смртта на момчето ја потврди проф. Д-р Горан Тешовиќ, раководител на Заводот за заразни болести на децата и додаде дека момчето, според сите достапни информации досега, немало претходно боледување.

„СТАНУВА ЗБОР ЗА КРАТКОТРАЈНО БОЛНО МОМЧЕ КОЕ ЈА ИМАШЕ ВООБИЧАЕНАТА КЛИНИЧКА СЛИКА НА КОВИД-19 КАЈ ДЕЦА НА ТАА ВОЗРАСТ. СЕ РАБОТИ ЗА ТРЕСКА, ГЛАВОБОЛКА, ГИХТ И МАЛАКСАНОСТ, МОМЧЕТО ГИ ИМАЛО СИТЕ ТИЕ СИМПТОМИ“, ИЗЈАВИ ТЕШОВИЌ.

Тој изјави дека смртта настапила ненадејно, односно дека бил примен вчера попладне, а починал утрово.

Коронавирус