сабота, 15. август 2020. Вести денес: 72
home Вести

Еден убиен и повеќемина ранети во напад во американска военопоморска база 

Еден убиен и повеќемина ранети во напад во американска военопоморска база 

Во военопоморската воздухопловна база Пенсакола, во американската сојузна држава Флорида, денеска дојде до тежок вооружен инцидент во кој едно лица загина, а повеќемина други се повредени, јавија американските меидуми. Во инцидентот загинал и самиот напаѓач.

Базата потврди дека на нејзина територија имало воружен напаѓач, кој отворил оган врз луѓето во неа.

Според непотврдени информации, во нападот има околу 10 ранети лица, по што напаѓачот бил убиен.

Службата на шерифот на округот Ескамбика, соопшти на Твитер дека може да „потврди дека веќе нема активен напаѓач во Пенсакола. Тој е прогласен за мртов“.

Американските военопоморски сили на Твитер потврдија дека, освен осомничениот напаѓач, во вооружениот инцидент е убиено и друго лице.

На местото на инцидентот се распоредени три медицински хеликоптери и неколку воени возила за прва помош.

Пукањето доаѓа само два дена откако артилерец уби двајца цивили и рани уште тројца во копнената база Перл Харбур-Хикам, на Хаваите, пред самиот да си го одземе животот. (МИА)

Коронавирус