среда, 12. август 2020. Вести денес: 164
home Вести

Еден тон дрога откриена на брод заринкан на остров во Австралија

Еден тон дрога откриена на брод заринкан на остров во Австралија

На остров во западна Австралија откриен е еден тон дрога откако јахта поминала преку гребен и се заринкала, а две лица кои се наоѓале на неа побегнале.

Жителите ја известиле полицијата за бродот „Зеро“ кој се заринкал покрај островот Стик, како и за сомнителното однесување на луѓето кои биле на него.

Полицијата ги фатила двете лица, Французин и Британец, седум километри подалеку од островот Буртон, каде што дошле со гумен чамец.

На островот се пронајдени околу 40 торби покриени со морски алги, а во нив имало околу еден тон дрога, кокаин и екстази.

Коронавирус