сабота, 11. јули 2020. Вести денес: 129
МЕГА БОМБА

Заев договора да паднат судски предмети, „позадински комбинациите се правени со Катица, Оливер, со Радмила“

home Вести

Еден демонстрант убиен за време на протестите во Лујсвил

Еден демонстрант убиен за време на протестите во Лујсвил

Најмалку едно лице загина во во Лујсвил, Кентаки за време на протестите поради смртта на афроамериканецот Џорџ Флојд, откако безбедносните сили отворија огран врз демонстрантите.

Шефот на полицијата во Лујсвил,, Стив Конрад изјави дека инцидентот се случил кога биле повикани припадниците на градската полиција и националната гарда го растераат насобраниот народ пред еден маркет.

– Полицајците и војниците почнаа да го расчистуваат паркингот, а во еден момент беше пукано врз нив. И полицијата и војската возврати и еден маж почина на местото на инцидентот, истакна Конрад.

Тој додаде дека полицијата испрашува неколку лица и собира видео-снимки од инцидентот.

Парламентарни избори 2020