недела, 2. април 2023. Вести денес: 29
Во живо

Панел дискусија на ВМРО-ДПМНЕ на тема „Извештај на Стејт Департментот: Сериозна владина и судска корупција“

home Вести

ЅВЕРСТВО ВО ГЕРМАНИЈА: Седуммина мигранти силувале 18-годишна Германка во Фрајбург

ЅВЕРСТВО ВО ГЕРМАНИЈА: Седуммина мигранти силувале 18-годишна Германка во Фрајбург

Седум мажи, мигранти од Сирија, и еден Германец се упасени вчера во Фрајбург под сомнение дека силувале 18-годишна девојка, објави Дојче веле.

Според наводите на полицијата, девојката го запонала еден од осомничените во ноќен клуб каде што ја дрогирал турајќи и нешто во пијалокот.

Со ДНК тест е утврден идентитетот на неколкумина од сторителите на насилството.

Мајорот Мартин Хорн вели дека „нема толеранција за вака одвратни злосторства“, ветувајќи дека брзо ќе стигне правдата.

Со продлабочувањето на мигрантската криза во Европа, има се повеќе насилство во Германија, кое го извршуваат мигранти организирани во групи. Ваквите злосторства поттикнуваат бес кај народот кон доселениците и се врши притисок на германската канцеларка Ангела Меркел поради нејзината либерална мигрантска политика.

Ова насилство е само последно во низата злосторства кои се случија во овој универзитески град од 2016 година.