среда, 23. јуни 2021. Вести денес: 65
home Вести

Џонсон: Владата поготви план во случај да не преживеам

Џонсон: Владата поготви план во случај да не преживеам

Во интервју за неделникот „Сан“, британскиот премиер Борис Џонсон открива дека владата подготвила план во случај на негова смрт, кога состојбата му се влошила додека минатиот месец на интензивна нега се бореше со Ковид-19.

Џонсон се врати на работа во понеделникот, еден месец откако беше утврдено дека е позитивен на коронавирус. 55-годишниот премиер по влошувањето на неговата состојба беше префрлен во болница, каде три ноќи помина на интензивна нега.

„Имаа стратегија како да се справат во случај на смрт според „сталинистичко сценарио”, рече Џонсон во интервјуто за Сан. „Беше тоа тежок момент“, додава Џонсон.

Тој вели дека реалноста за неговата состојба го погодила кога бил поврзан со монитор и префрлен на интензивна нега. Раскажува дека добил „литри и литри кислород” за да остане жив.

ЕУРО 2020

Македонија