вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 173
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Вести

Џонсон: Велика Британија ќе излезе од кризата предизвикана од коронавирусот до средина на 2021

Џонсон: Велика Британија ќе излезе од кризата предизвикана од коронавирусот до средина на 2021

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска изјави дека Велика Британија веројатно ќе ја надмине кризата од пандемијата на коронавирусот до средина на 2021 година, но додаде дека стравува од вториот бран на заразата.

Џонсон истакна дека неговото искуство како премиер на Велика Британија му вели дека Владата треба да биде побрза и побрзо да реагира на потребите на граѓаните.

Тој додаде дека до средината на следната година Велика Британија треба да биде на добар пат да ја надмине кризата предизвикана од пандемијата на Ковид-19.